Chce się żyć, Rozwój zawodowy

10 Rzeczy, które autentycznie pewni siebie ludzie robią inaczej

16/10/2016

 

Jeśli zaglądasz na mojego bloga regularnie, to pewnie już wiesz, że Internet jest dla mnie źródłem wielu inspiracji. Ostatnio znowu wpadłam na ciekawy artykuł – tym razem na portalu LinkedIn. Artykuł autorstwa Travisa Bradberry’ego jest o tym, co takiego robią inaczej ludzie, którzy są autentycznie pewni siebie. Uwielbiam takie artykuły, więc natychmiast postanowiłam się z tym z tobą podzielić.

 

 

Dr Travis Bradley jest nagrodzonym współautorem światowego bestsellera „Inteligencja emocjonalna 2.0” oraz współzałożycielem TalentSmart – wiodący dostawca testów na inteligencję emocjonalną i szkoleń dla 75% firm, które znalazły się w rankingu Fortune 500. Jego bestsellery zostały przetłumaczone na 25 języków i są dostępne w 150 krajach.

 

Pozwoliłam sobie w skrócie przetłumaczyć artykuł, bo przecież nie każdy musi znać angielski. Jak zwykle zostawiam cię z własnymi przemyśleniami na ten temat. Zaś cały artykuł w oryginale możesz przeczytać tutaj: https://www.linkedin.com/pulse/what-genuinely-confident-people-do-differently-dr-travis-bradberry

 

 

CO TAKIEGO AUTENTYCZNIE PEWNI SIEBIE LUDZIE ROBIĄ INACZEJ:

 

 

  1. Mówią pewnie

Rzadko kiedy usłyszysz od osób pewnych siebie „nie jestem pewna/-y” lub „myślę…”. Pewni siebie ludzie mówią asertywnie, ponieważ wiedzą, że trudno jest przekonać ludzi do słuchana jeśli nie przedstawiasz im swoich pomysłów z przekonaniem.

 

 

  1. Poszukują małych zwycięstw

Pewni siebie ludzie lubią stawiać przed sobą wyzwania, nawet jeśli ich wysiłki dają małe zwycięstwa. Małe zwycięstwa budują receptory androgenów w częściach mózgu odpowiedzialnych za nagradzanie i motywację. Wzrost hormonu androgenu wpływa na testosteron, który z kolei powoduje wzrost pewności siebie i pragnienie stawania czoła przyszłym wyzwaniom. Kiedy masz serię małych zwycięstw, to poprawa twojej pewności siebie może trwać miesiącami.

 

 

  1. Ćwiczą

Badania przeprowadzone prze Eastern Ontario Research Institute dowiodły, że ludzie, którzy ćwiczyli 2 razy w tygodniu przez 10 tygodni czuli się bardziej kompetentni towarzysko, naukowo i atletycznie (sportowo). Oceniali również wyżej wygląd swojego ciała oraz samoocenę. Odpowiedzialny jest za to nagły skok poziomu endorfin, który robi różnicę.

 

 

  1. Nie szukają uwagi otoczenia

Ludzie odwracają się od tych, którzy szukają uwagi. Pewni siebie ludzie wiedzą, że bycie sobą jest dużo bardziej efektywne niż próbowanie udowodnienia, że jest się ważnym. Wydaje się, że pewni siebie ludzie mają zawsze właściwą postawę/zachowanie/nastawienie/.

 

 

  1. Nie osądzają

Pewni siebie ludzie nie oceniają innych, ponieważ wiedzą, że każdy ma coś do zaoferowania. Nie potrzebują innych uczyć pokory żeby poczuć się lepiej. Wiedzą, że porównywanie się do innych ogranicza i nie marnują czasu, i nie martwią się mierzeniem czy już są lub nie są tam, gdzie inni.

 

 

  1. Czerpią szczęście z wewnątrz

Szczęście to kluczowy element pewności siebie, ponieważ aby być pewną siebie w tym co robisz, musisz być szczęśliwa z tym kim jesteś. Ludzie, których wypełnia pewność siebie odnajdują satysfakcję i przyjemność z własnych osiągnięć, a nie z tego co inni ludzie pomyślą o ich wyczynach.

 

 

  1. Słuchają więcej niż mówią

Pewni siebie ludzie więcej słuchają niż mówią, ponieważ nie czują, że muszą cokolwiek udowadniać. Wiedzą, że dzięki słuchaniu innych mogą się dużo więcej nauczyć. Nie traktują interakcji jako możliwości pokazania siebie innym, ale skupiają się na samej interakcji, ponieważ wiedzą, że to jest o wiele bardziej przyjemna i produktywna metoda.

 

 

  1. Podejmują ryzyko

Kiedy pewni siebie ludzie widzą okazję, to z niej korzystają. Zamiast się martwić, co może pójść nie tak, pytają siebie „Co mnie powstrzymuje? Dlaczego nie mogę tego zrobić?” i robią to. Strach ich nie powstrzymuje, ponieważ wiedzą, że jeśli nie spróbują, to nie osiągną sukcesu.

 

 

  1. Nie boją się mylić

Pewni siebie ludzie nie boją się pomyłek. Lubią wyrażać swoje opinie, ponieważ uczą się na błędach, a inni uczą się od nich, kiedy mają rację. Pewni siebie ludzie znają swoje możliwości i nie traktują tego, że się mylą, jako osobistą urazę.

 

 

  1. Cieszą się z sukcesów innych ludzi

Niepewni siebie ludzie cały czas w siebie wątpią, dlatego próbują zwracać na siebie uwagę innych oraz krytykują innych żeby siebie dowartościować. Zaś pewni siebie ludzie nie martwią się o to ile znaczą, ponieważ czerpią swoją wartość z wewnątrz. Potrafią nagradzać i chwalić innych, i widzą dużo cudownych rzeczy u innych.

 

 

Na koniec Dr Bradberry pisze: „Budowanie pewności siebie, to podróż, a nie destynacja. Żeby stać się bardziej pewnym siebie musisz mieć pasję w dążeniu do lepszej przyszłości”.

 

 

A od siebie dodam, że lubię ludzi pewnych siebie, pod warunkiem, że tacy są, czyli właśnie autentycznie pewni siebie. Udawana pewność siebie, to często po prostu aroganckie zachowanie. A dlaczego ich lubię? Bo z moich obserwacji i doświadczeń w relacjach z takimi ludźmi wynika, że nie są złośliwi i zawistni, bo po prostu znają swoją wartość i mają do siebie dystans.

 

 

r-bajkowski-243910 Rzeczy, które autentycznie pewni siebie ludzie robią inaczej

 

 

Co sądzisz o tej liście? Czy dodałabyś do niej coś jeszcze? Czy uważasz się za osobę silną psychicznie? Zostaw komentarz tu lub na fanpage’u FB

 

 

P.S. Podoba Ci się ten post? Może też spodoba Ci się kategoria STYL ŻYCIA/ CHCE SIĘ ŻYĆ

7

Witaj na moim blogu, mam na imię Renata, jestem mentorką, trenerką, coachem ICF i praktykiem biznesu. Tutaj dzielę się z Tobą moją pasją do życia, stylu, piękna i kolorów. Chcę Ci pokazać jak wyglądać z klasą i stylowo po 40. i przy tym dobrze się bawić! Będę Cię namawiała do rozwoju osobistego i zawodowego oraz niezależności. Cieszę się, że tu jesteś :)
Moja strona zawodowa: https://renatadriscoll.com.pl/

Instagram did not return a 200.

follow

zBLOGowani.pl