Chce się żyć

Jak być kobietą niezależną?

23/04/2016

 

Do napisania tego postu zainspirował mnie udział w szkoleniu prowadzonym przez Kamilę Rowińską „Kobieta niezależna”. Zanim przejdę do opisu moich wrażeń ze szkolenia, to jak zwykle słowo wstępne 🙂 .

 

Pewnie te z Was, które do mnie zaglądają, wiedzą, że czytam dużo książek (z różnych dziedzin), szkolę się, chodzę na różne konferencje, spotkania networkingowe, uczę się nowych rzeczy (np. sama prowadzę bloga i musiałam się nauczyć obsługi WordPressa), itp. Nie wynika to bynajmniej z nadmiaru energii czy ADHD, ale po prostu od dziecka mam w sobie taką wewnętrzną potrzebę samorozwoju. Życie mi pokazało, że ta cecha charakteru okazała się bardzo przydatna, bo nastały takie czasy, że trzeba być człowiekiem Renesansu. Świat tak szybko pędzi i się rozwija, że po prostu moim zdaniem nie mamy innej opcji, a już zwłaszcza wymagający stał się rynek pracy. Możemy odłożyć do lamusa czasy, kiedy wystarczyło ukończyć jedne studia/szkołę i przez całe życie wykonywać ten sam zawód. Mnie samej zdarzyło się zmienić zawód mniej więcej 4 razy. Dlaczego wspominam głównie o pracy? Ano dlatego, że „bez pracy nie ma kołaczy” i niezależności finansowej.

 

 

Jakie tematy były poruszane na szkoleniu?

 

Celem szkolenia było przekonanie kobiet do bycia niezależną i pokazanie jak tę niezależność zdobyć. Zacytuję zdanie z zeszytu ćwiczeń (na zdjęciu poniżej), który otrzymała każda osoba: „Sukces i bogactwo jest dobre. Zasługujesz na to, aby być bogatą, niezależną kobietą!”. Zeszyt był bardzo pomocny, jest miejsce na robienie notatek.

 

 

Podsumowanie Tygodnia 15

 

 

Uczestniczki szkolenia musiały pochylić się między innymi nad takimi kwestiami jak:

  • Co powstrzymuje mnie przed sukcesem?
  • Jak przedstawia się moja aktualna sytuacja finansowa?
  • Jak wybrać zawód marzeń?
  • Jak zarządzać swoim budżetem domowym?

 

Zapewniam, że uczciwe odpowiedzenie sobie na te, i wiele innych pytań, jest bardzo cennym doświadczeniem i jest konieczne! Niezależność finansowa to moim zdaniem podstawa dla każdego człowieka, niezależnie od płci. Kamila starała się uświadomić kobiety, że bycie zależnym od męża/partnera nie wróży nic dobrego.

Nigdy nie wiemy co przyniesie los, czy na przykład ten partner/mąż nas pewnego dnia nie opuści. I co wtedy? Nie mamy również co liczyć na państwową emeryturę, bo dobrze wiemy, że one są i będą marne. Same musimy zapracować na nasz byt, bo na emeryturę pójdziemy w wieku 65 lat, a statystyki mówią, że możemy dożyć nawet setki – przed nami 35 długich lat. I co wtedy? Będziemy klepać biedę tyle lat i oszczędzać na wszystkim? Z wiekiem również pogarsza się nasze zdrowie, więc potrzebne są pieniądze na leki. Przykłady można mnożyć.

 

Kamila daje wiele cennych wskazówek jak osiągnąć niezależność finansową, jak dywersyfikować przychody i najważniejsze przesłanie: ciągle się uczyć i dążyć do osiągnięcia poziomu mistrzowskiego w swojej profesji.

 

 

Czy polecam to szkolenie?

 

Takie szkolenie na pewno jest potrzebne i bardzo przydatne zwłaszcza dla kobiet młodych, stojących u progu kariery zawodowej. Ale ponieważ wychodzę z założenia, że nigdy nie jest za późno, więc polecam wszelkie szkolenia każdej kobiecie niezależnie od wieku. Zbyt wiele widzę sytuacji dokoła, gdzie pary łączy już tylko kredyt hipoteczny i widzę również totalne uzależnienie finansowe kobiety od jej męża/partnera.

Na swoim przykładzie wiem, że ciągle uczenie się, rozwój zawodowy i bycie niezależną wyszło mi na dobre. Kiedy wiele lat temu się rozwodziłam z poprzednim mężem, nie miałam się czego obawiać, wiedziałam, że sobie poradzę. I mimo że teraz mam wspaniałego męża, to nadal dbam o swoją finansową niezależność.

 

 

Czy w takiej formule szkolenie Wam się spodoba? Same oceńcie czy to jest dla Was po przeczytaniu opisu otoczki szkolenia.

 

Otoczka szkolenia

 

Szkolenie, w którym udział wzięło około 700 kobiet i kilku mężczyzn było ciekawym przeżyciem. Swoją drogą zastanawiam się co skłoniło mężczyznę do wzięcia w nim udziału?! Po pierwsze pierwszy raz byłam na szkoleniu, gdzie była tak duża liczba osób. Odpowiednia wielkość sali, dobre zaplecze techniczne – dzięki telebimom i mikrofonom było Kamilę widać i słychać wyraźnie z każdego miejsca sali. Mogłam to sprawdzić dlatego, że Kamila prosi żeby po każdej przerwie usiąść w innym miejscu, co jej zdaniem sprzyja nawiązywaniu nowych relacji. Może w innych okolicznościach takie rozwiązanie sprzyja nawiązaniu relacji, ale na tak dużym zgromadzeniu było to trudne.

Olbrzymim zaskoczeniem była dla mnie „ścianka”, przed którą ustawiła się bardzo długa kolejka osób, które chciały sobie zrobić zdjęcie z prowadzącą. Może to i dobry pomysł, mnie jednak nie przypadł do gustu. Wolę spontaniczne selfie z daną osobą. Poza tym były stoiska z książkami autorki i kubkami na kawę/herbatę z różnymi cytatami motywacyjnymi. Sprzedaż książek, to zawsze świetny pomysł, a co do kubków…noc cóż, nie skusiłam się na niego, bo uważam, że 45 zł za coś takiego to zdecydowanie za dużo. Ale jak wiadomo, Kamila Rowińska jest mistrzynią sprzedaży, więc sprzedać potrafi wszystko 😉

 

Kolejnym zaskoczenie były przerwy „taneczno-ruchowe”. Co jakiś czas animatorka prosiła o wstanie z miejsc i powtarzanie za nią „kroków” w rytm muzyki, brawa, okrzyki radości, itp. I to już zdecydowanie mi się nie podobało, bo ja po prostu lubię spontaniczność. Jak coś mi się podoba, to biję brawo jak szalona, a taki „radosny tłum pod gwizdek” to niestety nie moja bajka.

 

Ale żeby na koniec było optymistycznie, to bardzo podobało mi się, że na szkoleniu były osoby niesłyszące i całe szkolenie tłumaczone było na język migowy. Brawo!

 

 

Co sądzisz na temat niezależności finansowej? Czy patrzysz spokojnie w swoją przyszłość? Zostaw komentarz tu lub na fanpage’u FB

 

 

 

Do zobaczenia!

 

 

P.S. Podoba Ci się ten post? Może też spodoba Ci się to: Fontanna młodości.

10

Witaj na moim blogu, mam na imię Renata, jestem mentorką, trenerką, coachem ICF i praktykiem biznesu. Tutaj dzielę się z Tobą moją pasją do życia, stylu, piękna i kolorów. Chcę Ci pokazać jak wyglądać z klasą i stylowo po 40. i przy tym dobrze się bawić! Będę Cię namawiała do rozwoju osobistego i zawodowego oraz niezależności. Cieszę się, że tu jesteś :)
Moja strona zawodowa: https://renatadriscoll.com.pl/

Instagram did not return a 200.

follow

zBLOGowani.pl