Site preloader
Chce się żyć, Rozwój zawodowy

Jak na nowo obudzić w sobie pasję do pracy – 5 pomocnych narzędzi

07/05/2017

 

Jak znam życie, to na pewno nie jeden raz zadawałaś sobie pytanie o sens własnego życia i wartości tego, co robisz zawodowo. To całkiem normalne, wiele osób na całym świecie zadaje sobie takie pytania i uruchamia się proces podsumowań, a może nawet pewnego rodzaju przebudzenia. Normalne jest również to, że każdy człowiek co kilka lat przechodzi przez moment zwątpienia i to jest ok – takie chwile są zdrowe i potrzebne. Ale zdarza się też, że zwątpienie i niechęć są tak duże, że trzeba na nowo rozbudzić w sobie kreatywność i zaangażowanie.

 

 

Warto zadać sobie pytanie, co cię w pracy napędza? Wydaje się oczywiste, że tym czymś jest pasja. Ale nikt z nas nie rodzi się z pasją, pasja rodzi się w naszym życiu z czasem i czasami mija wiele lat zanim ją odkryjemy. I naturalne oraz oczywiste jest również to, że co jakiś czas pasja do pracy słabnie i co wtedy? Przede wszystkim zachęcam cię do refleksji i podjęcia świadomego wysiłku do przeprowadzania co jakiś czas rzetelnej samooceny.

 

Powrót do utraconej pasji zazwyczaj utrudnia rutyna codziennych obowiązków. Negatywną rolę odgrywają też nawyki twojego umysłu. Poniższe narzędzia, które stosuję w pracy z moimi klientami, pomogą ci zerwać z przyzwyczajeniami i odzyskać zagubione marzenia.

 

 

PRZYDATNE NARZĘDZIA STYMULUJĄCE REFLEKSJĘ

 

 

 

 

 

 1. Linia życia

 

Trzeba pamiętać o tym, że źródłem satysfakcji z pracy są następujące czynniki: zainteresowania, umiejętności i zdolności oraz osobowość. Linia życia pozwoli ci zidentyfikować i przeanalizować te czynniki.

 

Zastanów się nad swoją przeszłością. Sporządź linię życia – możesz zacząć od dzieciństwa lub na przykład od studiów. Zaznacz na niej wszystkie wspaniałe i trudne chwile – zdarzenia, które napawały cię wielką radością lub smutkiem. Zaznacz momenty, w których odczuwałaś szczególną dumę, podekscytowanie, największą siłę i świadomość celów. Określ również czas, gdy byłaś samotna i zagubiona. Przypomnij sobie przełomowe zdarzenia, w których twoje życie ulegało fundamentalnym zmianom.

 

Opisz jednym, dwoma zdaniami poszczególne wydarzenia posługując się czasownikami, np. zaprojektowałam, wykonałam, poprowadziłam, itp.

Następnie zidentyfikuj swoje zainteresowania – odnajdziesz je dzięki kluczowym czasownikom.

Zidentyfikuj swoje zdolności i umiejętności – aby to zrobić spójrz na wzloty na swojej linii życia i napisz jakie działania podejmowałaś w tym momencie.

 

Następnie przyjrzyj się temu:

 • Czy widzisz jakieś związki pomiędzy tymi zdarzeniami?
 • Co, bez względu na okoliczności, jest stale obecne w twoim życiu?
 • Jakie wartości najczęściej i najsilniej wywierają na ciebie wpływ podczas wprowadzania zmian w życie?
 • Czy zmierzasz właściwą droga?
 • Czy w twoim życiu było dużo wzlotów i upadków?
 • Czy masz poczucie, że twoim życiem rządzi szczęśliwy traf lub zrządzenie losu?

 

Następnie skoncentruj się na niedalekiej przeszłości i zastanów się nad następującymi pytaniami:

 • Co się zmieniło w twoim życiu i pracy, a co pozostało bez zmian?
 • Jak się czujesz?
 • Jak siebie postrzegasz?
 • Czy żyjesz w zgodzie z wartościami?
 • Czy odczuwasz przyjemność z życia?
 • Czy twoje wartości nadal są zgodne z tym, co robisz w pracy i jak postępuje twoje firma?
 • Czy zmieniły się twoje marzenia?
 • Czy ciągle jeszcze wierzysz w wizję swojej przyszłości?

 

 

 

 

 

 

 1. Osobisty kalejdoskop

 

Osobisty kalejdoskop, to coś w rodzaju mapy twoich sukcesów. Pozwala ocenić poziom zadowolenia z dotychczas podejmowanych działań w życiu i spojrzeć na nie jak na pewną całość. Taka konstrukcja kalejdoskopu pozwoli ci sporządzić listę składników sukcesu, a także przyporządkować cele odpowiednim sferom twojego życia.

 

Na kartce papieru narysuj cztery zazębiające się koła-komory i oznacz je nazwami czterech filarów sukcesu:

 • szczęście – odczuwana przyjemność lub zadowolenie z życia;
 • osiągnięcia – dokonania większe od dokonań innych osób;
 • ważność – przekonanie, że nasze działania przyniosły korzyść ludziom, na których nam zależy;
 • spuścizna – system wartości lub zasób doświadczeń, który w przyszłości pomoże innym osiągnąć sukces.

Każdy segment trzeba podzielić na cztery główne sfery życia: osobistą, zawodową, rodzinną i społeczną. Wpisz swoje dokonania do poszczególnych obszarów. Nie chodzi o to żeby robić bardzo szczegółową listę, ale o wybranie najważniejszych rzeczy. Potem spójrz na swój kalejdoskop i postaraj się odpowiedzieć sobie na następujące pytania:

 

 • Czy uzyskany obraz jest spójny i w jakim stopniu? Czy niektóre kategorie pozostały puste, podczas gdy inne są wypełnione ponad miarę? Czy w każdej sferze twojego życia – osobistego, rodzinnego, zawodowego i społecznego – znalazło się tylko jedno zdarzenie dające powód do zadowolenia, czy też masz większa bazę sukcesów?

 

 • Czy profil jest zróżnicowany? W której komorze znalazło się dotychczas najwięcej sukcesów lub najwięcej zadowalających dokonań? W której dostrzegasz najwięcej „dziur”?

 

 • Czego dowiedziałaś się o swoich działaniach? Jakim sprawom poświęcasz najwięcej czasu? Co należy zmienić? Które obszary wzmocnić, a w których „odpuścić”?

 

 

 

 

 

 1. Twoje życiowe zasady

 

Zastanów się nad różnymi istotnymi aspektami twojego życia, takimi jak: rodzina, związki z ludźmi, praca, duchowość i zdrowie fizyczne. Jak są twoje podstawowe wartości w każdym z tych obszarów? Wymień po kilka zasad, którymi się kierujesz w życiu i zastanów się czy naprawdę według nich postępujesz, czy tylko o nich mówisz.

 

 

 

 

 

 1. Poszerzanie horyzontów

 

Spróbuj opisać, co chciałabyś zrobić z pozostałą częścią swojego życia. Albo możesz też opisać w punktach (np. od 1 do 30) wszystkie dokonania, które chciałabyś zrealizować przed śmiercią i emocje, które chciałabyś przeżyć. Nie martw się priorytetami lub praktyczną stroną marzeń – po prostu je spisz. Wbrew pozorom to ćwiczenie wcale nie jest takie łatwe, ponieważ w naszej naturze leży planowanie krótkoterminowe. Ale kiedy przyjmujemy taką krótką perspektywę, to koncertujemy się jedynie na rzeczach pilnych lecz niekoniecznie ważnych. A dzięki poszerzaniu swoich horyzontów myślowych otwierasz się na nowe możliwości. Po skończeniu ćwiczenia dostrzeżesz wzorce, dzięki którym łatwiej będzie ci sprecyzować marzenia i dążenia.

 

 

 

 

 

 1. Wyobraź sobie przyszłość

 

Wyobraź sobie, że robisz te ćwiczenia za 15 lat w idealnym życiu:

 • Jacy ludzie by ci towarzyszyli?
 • Jak wyglądałoby twoje otoczenie?
 • Jaki byłby twój typowy dzień lub tydzień?

 

Nie myśl o tym czy ta wizja jest wykonalna. Po prostu pozwól jej się rozwinąć i koniecznie umieść siebie w tym obrazie. Postaraj się ją opisać albo nagrać, możesz też ją opowiedzieć przyjaciółce czy trenerowi/mentorowi. Z autopsji mogę ci powiedzieć, że doświadczysz niesamowitego przypływu energii i optymizmu. To ćwiczenie może być doskonałym sposobem otwarcia się na nowe możliwości, które zmienią twoje życie.

 

 

 

Narzędzi jest mnóstwo, ale chciałam ci pokazać te najbardziej podstawowe. Korzystanie z nich jest bardzo pomocne. Wyniki mogą cię naprawdę zaskoczyć – MOŻE W KOŃCU PO RAZ PIERWSZY TAK NAPRAWDĘ PRZYJRZYSZ SIĘ SWOJEMU RZECZYWISTEMU PROFILOWI, A NIE TEMU WYIDEALIZOWANEMU WYOBRAŻENIU O SOBIE? Zobaczysz, że czasami wystarczy niewielka zmiana perspektywy, skoncentrowanie się na sprawach naprawdę istotnych albo trzeba dokonać zmian, które skierują twoje życie zawodowe i/lub osobiste w zupełnie innym kierunku. Możesz również poczytać o tym w moim poście „Jak nadać życiu zawodowemu nowy kierunek i sens” (tutaj).

 

 

Jeśli nie potrafisz sobie sama dać rady, to skorzystaj z pomocy przyjaciół lub doradców. W razie czego służę pomocą 🙂 – kontakt@prosperitybyrenata.com

 

 

Dziękuję za to, że tu jesteś 🙂

 

 

Co sądzisz o tym poście? Czy jest on dla ciebie przydatny? Zostaw komentarz tu lub na fanpage’u FB

 

 

P.S. Podoba Ci się ten post? Może też spodoba Ci się kategoria STYL ŻYCIA/ CHCE SIĘ ŻYĆ i/lub ROZWÓJ ZAWODOWY

 

 

Nie zapomnij kliknąć w serduszko poniżej jeśli podobał ci się mój post – każdy może to zrobić – nie trzeba się rejestrować 🙂

Poniżej jest miejsce na komentarz, uwielbiam czytać twoje komentarze i ciekawa jestem, co sądzisz o tym poście!

 

 

17

About me

Witaj na moim blogu, jestem Renata i chcę dzielić się z Tobą moją pasją do mody, stylu, piękna i radości życia. Chcę Ci pokazać jak wyglądać z klasą i stylowo po 40. i przy tym dobrze się bawić! Będę Cię namawiała do rozwoju osobistego i zawodowego oraz niezależności. Cieszę się, że tu jesteś :)

 • Yesterday, with my mom. Today is her birthday so happy birthday to my mom🎂🎁🇵🇱 Wczoraj, z mamą. Dzisiaj są jej urodziny, więc sto lat dla mojej mamy! 🍾🍾🍾 #motheranddaughter #happybirthdaytomymother #celebratelife .
.
.
#prosperitybyrenata#warsaw#styleatanyage#lovemystyle#over40style#40andfabulous#over40blogger#40plusstyle#over40fashion#fabover40#ootd#wiwt#mystyle#everydaystyle#lookoftheday#whatiamwearingtoday#funfashion#ageless#fashionpost#fashiondaily#currentlywearing#spotmystyle#blogerka#stylizacja#nowypost#thewayidress#falloutfit
 • IGIF! Have a great day everyone☀️🇵🇱 Piątunio! Dobrego dnia kochani😘
#roofgardens #nature #beautifulautumn .
.
.
#fblogger#styleblogger#lblogger#warsaw#prosperitybyrenata#photooftheday#travel#city#theview#details#interesting#amazing#adventure#moments#places#journey#theview#citywalk#walk#lifestyle#relax#beautifulplace#morninglikethese#architecture
 • About last night...at the premiere of my brother’s movie with my mom and my brother Bodo Kox. I am very proud of him!💚🇵🇱 Wczoraj...na premierze filmu mojego brata Bodo Koxa @czlowiek_z_magicznym_pudelkiem z mamą i sprawcą zamieszania. Jestem z niego bardzo dumna!😍
#familyfirst #moviepremiere #bodokox #redcarpetevent .
.
.
#prosperitybyrenata#styleatanyage#lovemystyle#over40style#40andfabulous#40plusstyle#over40fashion#fabover40#ootd#wiwt#mystyle#lookoftheday#whatiamwearingtoday#funfashion#ageless#fashionpost#fashiondaily#currentlywearing#spotmystyle#blogerka#stylizacja#nowypost#redcarpetdresses#tuxedo
 • Hi everyone! Happy hump day💚. I think I will wear it to my brother’s @bodokox movie premiere @czlowiek_z_magicznym_pudelkiem tonight. What do you think?🇵🇱 Hello kochani, dobrej środy😀. Chyba tak się ubiorę dzisiaj wieczorem na premierę filmu mojego brata @czlowiek_z_magicznym_pudelkiem. Jak myślicie? 
#floraldress @anthropologie #fallcoat @esprit #bag @chanelofficial .
.
.
#prosperitybyrenata#warsaw#styleatanyage#lovemystyle#over40style#40andfabulous#over40blogger#40plusstyle#over40fashion#fabover40#ootd#wiwt#mystyle#everydaystyle#lookoftheday#whatiamwearingtoday#funfashion#ageless#fashionpost#fashiondaily#currentlywearing#spotmystyle#blogerka#stylizacja#nowypost#thewayidress
 • All in navy with a pop of red🌹. Happy Tuesday everyone!🇵🇱 Cała w granacie z kroplą czerwieni. Dobrego wtorku kochani!
#falloutfit #navycoat .
.
.
#prosperitybyrenata#warsaw#styleatanyage#lovemystyle#over40style#40andfabulous#over40blogger#40plusstyle#over40fashion#fabover40#ootd#wiwt#mystyle#everydaystyle#lookoftheday#whatiamwearingtoday#funfashion#ageless#fashionpost#fashiondaily#currentlywearing#spotmystyle#blogerka#stylizacja#nowypost#thewayidress
 • Hi peeps, happy Monday to you and have a great start to this week! ☀️🇵🇱 Dobrego poniedziałku kochani!🍁🍂
.
#prosperitybyrenata#warsaw#styleatanyage#lovemystyle#over40style#40andfabulous#over40blogger#40plusstyle#over40fashion#fabover40#ootd#wiwt#mystyle#everydaystyle#lookoftheday#whatiamwearingtoday#funfashion#ageless#fashionpost#fashiondaily#currentlywearing#spotmystyle#blogerka#stylizacja#nowypost#thewayidress#falloutfit
 • About last night...celebrating the opening of „Talerzyki” (Plates) with friends and Marcin (owner). OMG! Delicious food, heavenly desserts and great drinks. Happy Sunday!🇵🇱 A wczoraj było świętowanie otwarcia nowej knajpki „Talerzyki” z przyjaciółmi i uroczym właścicielem Marcinem. Przepyszne jedzonko, desery i drinki😍🥗🥙🥂🍹Dobrej niedzieli kochani!
#newplaceintown #celebratinggoodtimes #ladiesnightout .
.
.
#prosperitybyrenata#warsaw#styleatanyage#lovemystyle#over40style#40andfabulous#over40blogger#40plusstyle#over40fashion#fabover40#ootd#wiwt#mystyle#everydaystyle#lookoftheday#whatiamwearingtoday#funfashion#ageless#fashionpost#fashiondaily#currentlywearing#spotmystyle#blogerka#stylizacja#nowypost#thewayidress
 • Happy Saturday peeps! ☀️🇵🇱 Dobrej soboty kochani😘 
City views
#fblogger#styleblogger#lblogger#warsaw#prosperitybyrenata#photooftheday#travel#city#theview#details#interesting#amazing#adventure#moments#places#journey#theview#citywalk#walk#lifestyle#relax#beautifulplace#morninglikethese#architecture
 • It’s Friday!!! All casual today, mixing beige (or light khaki?) with navy and some red stripes on my top. Happy Friday peeps!😀🇵🇱 Piątunio! Dzisiaj na totalnym luzie, mieszam beż (a może jasny khaki?) z granatem i trochę czerwonych pasków na bluzce. Dobrego piątku kochani!☀️🍁🍂 #trench @marcopolo #loafers @talbotsofficial #falloutfit .
.
.
#prosperitybyrenata#warsaw#styleatanyage#lovemystyle#over40style#40andfabulous#over40blogger#40plusstyle#over40fashion#fabover40#ootd#wiwt#mystyle#everydaystyle#lookoftheday#whatiamwearingtoday#funfashion#ageless#fashionpost#fashiondaily#currentlywearing#spotmystyle#blogerka#stylizacja#nowypost#thewayidress
 • Happy Thursday! Green, pink and caramel - NEW 🆕 fashion post is on my blog! // link in BIO 🇵🇱 Dobrego dnia! zieleń, róż i karmel - NOWY 🆕 post modowy na moim blogu // link w profilu! 
#photorobertbajkowski
#dress @anthropologie #bag @michaelkors #veneziashoes @veneziapoland .
.
.
#prosperitybyrenata#styleatanyage#over40style#40andfabulous#over40blogger#40plusstyle#over40fashion#ootd#wiwt#mystyle#everydaystyle#lookoftheday#whatiamwearingtoday#funfashion#ageless#fashionpost#fashiondaily#currentlywearing#blogerka#stylizacja#nowypost#thewayidress

Follow Us

zBLOGowani.pl