Chce się żyć

O wartości człowieka

03/02/2019

 

Pisałam ostatnio o asertywności, jako jednym z filarów poczucia własnej wartości (tutaj).

 

Moim zdaniem poczucie własnej wartości jest kluczowe żeby po prostu być szczęśliwą, spełnioną osobą. Wtedy masz ten swój dobrostan, nawet jeśli nadal, oprócz radosnych chwil, są też troski, kłopoty i tragedie. Bo tak właśnie wygląda życie. Cierpienie jest wpisane w los człowieczy. A chodzi o to żeby wziąć za swoje życie odpowiedzialność, bo wtedy będziesz umiała o siebie zadbać. Ale żeby móc o siebie zadbać, to musisz MIEĆ DO SIEBIE SZACUNEK. Kiedy masz zdrowe poczucie własnej wartości, to inaczej funkcjonujesz i szanujesz siebie, bierzesz odpowiedzialność za swoje życie.

 

Czasem ludzie mają o sobie niskie mniemanie. Wynika to z różnych przyczyn i zamiast pracować nad sobą, to użalają się nad sobą, porównują do innych, błądzą. Po prostu nie biorą odpowiedzialności za swoje życie. Łatwiej jest zrzucać winę na innych niż wejrzeć w siebie i wziąć się do pracy.

 

Ciągle się porównujemy, zazdrościmy. Albo błądząc, zaczynamy otaczać się niewłaściwymi ludźmi. Ludźmi, którzy ciągną nas w dół. Dlaczego tak się dzieje? To jest nasza lekcja, mamy coś do przerobienia. I dopóki tej lekcji nie odrobisz, nie wejdziesz na właściwą ścieżkę.

 

 

 

 

 

 

Znalazłam kiedyś w internecie piękną przypowieść, niestety nie znam autora.

 

 

„Znany profesor rozpoczął swój wykład dla dwustu osób trzymając w ręku studolarowy banknot. Zapytał:

– Kto z was chciałby dostać ten banknot?

Wszyscy podnieśli ręce. Wtedy powiedział:

– Dam go jednemu z was, ale najpierw zrobię to. – i zgniótł banknot w ręku.

I znowu zapytał:

– Kto chce teraz ten banknot?

Ręce nadal były podniesione. Profesor zapytał:
– A jeśli zrobię tak. – rzucił pieniądz na ziemię, podeptał i zgniótł. Podniósł banknot pognieciony i brudny, i znowu zapytał:

– A teraz? Kto chce jeszcze te sto dolarów?

Ręce nadal były podniesione. Wtedy powiedział:

– Nieważne, co zrobię z tym banknotem, zawsze będziecie go chcieli, bo nie traci on swej wartości. To samo jest z nami. Często w naszym życiu jesteśmy deptani, gnieceni, czujemy się kompletnie bez wartości. Brudni czy czyści, zgnieceni czy cali, wysocy czy niscy, grubi czy chudzi, to wszystko jest nieważne! Nie wpływa to w żaden sposób na naszą wartość! Ceną naszego życia nie jest to, jak wyglądamy, ale co zrobiliśmy, co wiemy.

 

A teraz pomyśl przez chwilę:

  • Wymień 5 najbogatszych osób na świecie.
  • Wymień 5 ostatnich zwyciężczyń miss świata.
  • Wymień 5 osób, które w zeszłym roku dostały nagrodę Nobla.
  • Wymień 5 osób, które w ostatnich latach dostały Oskara jako najlepsi aktorzy/aktorki.

 

– I jak? Nie bardzo? Nie przejmuj się, nikt z nas dziś nie pamięta wczorajszych zwycięzców. Brawa cichną, nagrodę przykrywa kurz. Zwycięzcy są zapomniani!

 

A teraz zrób tak:

  • Wymień 3 nauczycieli, którym wiele dziś zawdzięczasz.
  • Wymień 3 przyjaciół, którzy pomogli ci w trudnych chwilach.
  • Pomyśl o osobach, które sprawiły, że poczułaś się kimś wyjątkowym.
  • Wymień 5 osób, z którym spędzasz czas.

 

– I jak? Prawda, że lepiej.

 

 

Osoby, które mają znaczenie w naszym życiu, to nie ci najlepsi, najbogatsi, najmądrzejsi, zwycięzcy…

To ci, którzy o nas myślą, chcą naszego dobra, pomagają nam, w taki czy inny sposób są obok nas.”

 

 

Zanim jednak trafisz na właściwą ścieżkę, docenisz i podziękujesz za te osoby, które naprawdę mają znaczenie w twoim życiu, to najpierw zaprzyjaźnij się ze sobą, utul się, podziękuj sobie i zobacz w końcu, że jesteś wartością samą w sobie.

 

 

 

Przeczytaj również:

„Jak budować poczucie własnej wartości?” (tutaj).

„Jak zmienić negatywne myślenie na własny temat” (tutaj).

„O Dobrostanie Życia” (tutaj).

 

 

 

Dziękuję, że tu jesteś 🙂

 

Pozdrawiam,

Renata

 

 

 

Być może ty też masz wyzwanie z poczuciem własnej wartości, podobnie jak miałam ja i potrzebujesz pomocy. Może okaże się że jest nam po drodze. W sprawie wsparcia i współpracy (mentoring lub coaching): kontakt@prosperitybyrenata.com

 

 

P.S. Podoba Ci się ten post? Może też spodoba Ci się kategoria STYL ŻYCIA/ CHCE SIĘ ŻYĆ i/lub ROZWÓJ ZAWODOWY.

 

Proszę, nie zapomnij kliknąć w serduszko poniżej jeśli podobał ci się mój post – każdy może to zrobić – nie trzeba się rejestrować 🙂

 

Poniżej jest miejsce na komentarz, uwielbiam czytać twoje komentarze i ciekawa jestem, co sądzisz o tym poście. Zostaw komentarz tu lub na fanpage’u FB

 

Możesz też dodać komentarz anonimowo. Kliknij okienko komunikatu, a następnie wpisz swoje imię lub pseudonim („Name”) pod „albo zarejestruj w Disqus” podając swój email oraz klikając „Wolę pisać jako gość”. Wszystkie komentarze wymagają akceptacji.

 

59

Witaj na moim blogu, mam na imię Renata, jestem mentorką, trenerką, coachem ICF i praktykiem biznesu. Tutaj dzielę się z Tobą moją pasją do życia, stylu, piękna i kolorów. Chcę Ci pokazać jak wyglądać z klasą i stylowo po 40. i przy tym dobrze się bawić! Będę Cię namawiała do rozwoju osobistego i zawodowego oraz niezależności. Cieszę się, że tu jesteś :)
Moja strona zawodowa: https://renatadriscoll.com.pl/

Instagram did not return a 200.

follow

zBLOGowani.pl