Chce się żyć

Czy umiesz zadbać o siebie?

04/12/2017

 

Do napisania tego postu zainspirowały mnie rozmowy z innymi kobietami. Dość często słyszę, że kobieta czuje się winna, że poświęciła sobie czas. I nie chodzi tu o pójście do przysłowiowego fryzjera, bo na to jeszcze jakoś rodzina „się zgadza”. Ale okazuje się, że mają tak głęboko zakorzenioną konieczność bycia Matką Polką, że nie wypada myśleć o sobie, tylko na pierwszym miejscu ma być rodzina, praca i cała reszta.

 

 

Doskonale to rozumiem, bo sama jestem matką i żoną. I też tak kiedyś miałam, że na końcu myślałam o sobie. Byłam siłaczką, która wszystko, czyli dużo za dużo, brałam na swoje barki. Wszystko traktowałam jak kolejne zadanie do wykonania, które muszę wykonać aż w końcu się prawie zajechałam na śmierć. A przecież nawet w samolocie nam mówią, że maskę tlenową najpierw zakładasz sobie, a potem dziecku. Używam tu oczywiście skrótu myślowego, a tak naprawdę chodzi mi o to, że jak nie zadbasz o siebie, to jak możesz dbać o innych?

 

 

Pięknie to ujęła w swojej książce „Wszystkie Barwy Słońca” Joanna Wieczorek-Dieng:

„Jeśli posiądziemy umiejętność dania sobie samemu tego wszystkiego, czego chcielibyśmy od innych (czułości, ciepła, miłości, uwagi, zrozumienia, etc.), będziemy w stanie obdarowywać tym cały świat – Luksus Samozadbania”.

 

 

Dlatego bardzo ważne jest żeby dać sobie prawo do dbania o siebie. O swoje zdrowie psychiczne i fizyczne. I to jest właśnie dla mnie luksus – to znaczy, że w końcu nie mam żadnych skrupułów i nie czuję się winna, że robię rzeczy, które sprawiają mi przyjemność. Luksus przyjemności mnie uszczęśliwia! Jest to forma dbania o siebie. Nie od dziś wiadomo, że jak matka/ żona jest szczęśliwa, to i rodzina jest szczęśliwa.

 

 

 

 

 

 

Dla każdej z nas przyjemność, dzięki której dbasz o siebie, jest czymś innym. To nie musi być nic wyszukanego. Dla jednej, to będzie chwila dla siebie z kubkiem kawy w kawiarni i obserwowanie świata, który przewija się przed oczami. Dla innej, to będzie robienie swetrów na drutach :). Chodzi o to żeby nie traktować „nicnierobienia”, jak zmarnowanego czasu. Wręcz przeciwnie! To jest czas, dzięki któremu możesz posłuchać siebie, zwolnić, doładować baterie.

 

 

Zapominamy o tym, że mamy trzy inteligencje: głowa, serce i brzuch. Głowa myśl i tak naprawdę tkwi ciągle w przeszłości i przyszłości (my kobiety jesteśmy mistrzyniami rozpamiętywania różnych spraw z przyszłości, niestety (!)). Albo ciągle tkwimy w przyszłości planując, rozważając, zamartwiając się. Serce po prostu wie i jest bezterminowe i bezczasowe. W sercu wiesz czego ci potrzeba i co jest dla ciebie najlepsze. A brzuch czuje, to jest nasza intuicja tu i teraz. Najważniejsze żeby była równowaga pomiędzy głową, sercem i brzuchem. A tę równowagę odnajdziesz kiedy przestaniesz słuchać tylko głowy, a stworzysz sobie kanał komunikacji pomiędzy głową, sercem i brzuchem. Ale żeby te trzy ośrodki się skomunikowały, to potrzebujesz zadbać o siebie. Potrzebujesz zrobić coś, co sprawia ci przyjemność i cię wyciszy. Te chwile pozwolą ci dotrzeć do siebie, bo WSZYSTKIE ODPOWIEDZI SĄ JUŻ W TOBIE, tylko tego na co dzień nie słyszysz albo może ciągle jeszcze nie chcesz słuchać…

 

 

 

A ty, czy umiesz zadbać o siebie? Co jest dla ciebie przyjemnością? Zostaw komentarz tu lub na fanpage’u FB.

 

 

 

Dziękuję, że tu jesteś 🙂

 

 

P.S. Podoba Ci się ten post? Może też spodoba Ci się kategoria STYL ŻYCIA/ CHCE SIĘ ŻYĆ i/lub ROZWÓJ ZAWODOWY.

 

Nie zapomnij proszę kliknąć w serduszko poniżej, jeśli podobał ci się mój post – każdy może to zrobić – nie trzeba się rejestrować 🙂

Poniżej jest miejsce na komentarz, uwielbiam czytać twoje komentarze i ciekawa jestem, co sądzisz o tym poście.

 

 

42

Witaj na moim blogu, mam na imię Renata, jestem mentorką, trenerką, coachem ICF i praktykiem biznesu. Tutaj dzielę się z Tobą moją pasją do życia, stylu, piękna i kolorów. Chcę Ci pokazać jak wyglądać z klasą i stylowo po 40. i przy tym dobrze się bawić! Będę Cię namawiała do rozwoju osobistego i zawodowego oraz niezależności. Cieszę się, że tu jesteś :)

Instagram has returned invalid data.

follow

zBLOGowani.pl